Galopy oceňují pokrok jezdce na jakémkoli stupni výcviku.
Celkem jich je devět. Pro širší veřejnost je však relevantních prvních sedm, protože sedmý GALOP je vstupní branou do světa profesionálních soutěží a také nezbytnou podmínkou pro zájemce o kvalifikaci trenéra. Od prvního GALOPU nazvaného „Stávám se jezdcem“ se jezdec postupně seznamuje nejen se zásadami jízdy na koni, ale učí se ho ovládat i ze země a osvojuje si znalosti ze světa koní.
5 důvodů, proč skládat zkoušku Galop:
Osvojím si vědomosti o koních a jezdectví.
Osvojím si znalosti a dovednosti potřebné k jízdě na koni a péči o něj.
Postupně získám samostatnost při práci s koněm.
Během učení postupuji po předem daných krocích, což mi dává zpětnou vazbu o dosaženém stupni výcviku a motivuje mě to k dalšímu zlepšování.
Dosáhnu-li určité úrovně, mohu se začít zúčastňovat jezdeckých soutěží.
Jasně definované požadavky pro každou fázi vzdělávání jezdce, usnadňují trenérům přípravu výukových plánů a přispívají ke sjednocení postupů při výcviku jezdců.
Jeden stupeň odpovídá přibližně jednomu roku výcviku jezdce, který jezdí 1x týdně a jeho věk je cca 10 a více let. Při čemž od Galopu 3 to jsou přibližně 2 roky (při frekvenci 1x týdně) a pro mladší děti (3-10let) je vytvořena samostatná metodika zohledňující psychický i fyzický vývoj dítěte.
V první fázi se v České republice počítá s prvními čtyřmi Galopy. Galop 4 obtížností odpovídá současné ZZVJ, ale je mnohem komplexnější a provázanější s celkovým výcvikem jezdce.
Skládání zkoušky se bude lišit v závislosti na daném stupni: