Paradrezura

Paradrezura
Paradrezura
Paradrezura

18.3.2023
Podmínky účasti na Paralympijských hrách - Paříž 2024 naleznete ZDE


6.6.2023
Vysvětlení možnosti startovat na mezinárodních paradrezurních závodech - změna pro rok 2023 - POZOR !!!


The new season has brought some changes and novelties that need clarification.

  • CPEDI 1* and 2*
    • It is correct that the Athletes can choose to DO the Freestyle or NOT
    • It is also correct that they DO NOT need a qualification score.
    • Regarding the FREESTYLES:
      • They are allowed to show all the extras like in the CPEDI 3* freestyles. This is not really wanted but needs an official FEI Rule Change which (hopefully) will be done for next year - - -  in so far the current situation is not very satisfactory but we have to cope with it - - - please remember to apply our Directives if the shown extras are performed badly!
 
  • Qualification for CPEDI 3*
    • It is new this year that upcoming Athletes need a qualification score achieved in a CPEDI 2* or CDI1* or above before they are allowed to participate in a CPEDI 3*
    • The qualification score is ONCE 60% in any one test, for the CDI it must not be longer than 12 months age
    • The qualification score it ONLY by the ATHLETE - - - - NOT by the combination (Athlete/horse)
    • The National Federations are responsible to check this when they send in the entries.
    • IMPORTANT:
      • Athletes are allowed to try to get the qualification score at the same event, e.g., At Deauville, to  compete in an Intermediate A in the 2* in the morning, achieve 60% and compete in the Grand Prix A in the 3* in the afternoon. However, they must complete the 2* competition (Intermediate B) otherwise the score would not count.
      • This might affect the starting order if an Athlete does not achieve the required score, but as usual we are flexible.


Paradrezura je disciplína parajezdectví, což je jezdecký sport pro handicapované. Řídí se obecnými principy klasické drezury, tedy jezdec s koněm se pohybují ve vytyčeném obdélníku (20 x 40 nebo 20 x 60 metrů), ve kterém předvádějí předepsanou úlohu. Jednotlivé cviky jsou hodnoceny od 0 do 10 bodů. Celkový výsledek se udává v procentech. Jinými pravidly se řídí volná sestava na hudbu, kdy dvojice musí v předepsaném časovém úseku předvést povinné cviky, ale choreografie na hudbu je v režii jezdce.

Jezdci se podle handicapu dělí do pěti skupin.  V rámci tohoto členění je rozdílná nejen náročnost úlohy, ale také pomůcky, které mohou používat pro kompenzaci svého postižení.

Pokud potřebujete opravdu kvalifikovanou informaci jako zájemce o ježdění paradrezury nebo jste fyzioterapeut a měli byste zájem se klasifikací zabývat, obraťte se na jedinou mezinárodní klasifikátorku handicapu pro jezdectví v ČR - MUDr. Janu Kulichovou -  jana.kulichova@volny.cz

Paradrezurou a obecně jezdeckým výcvikem se mohou zabývat handicapovaní lidé, kteří nemají žádnou kontraindikaci - tento aspekt a stupeň jejich předpokládané schopnosti zvládnout koně musí určit klasifikátor handicapu na základě speciálních testů ve spolupráci s lékařem. Výsledek testů potom určí klasifikační skupinu. Klasifikaci handicapu mohou provádět jen speciálně proškolení fyzioterapeuté nebo lékaři. V ČR je jeden mezinárodní klasifikátor - MUDr. Jana Kulichová (viz výše) - a 5 národních klasifikátorů.


Pro účast na národních soutěžích musí být fyzicky handicapovaný jezdec oklasifikován  naší mezinárodní klasifikátorkou , pro účast na mezinárodních závodech je potřeba klasifikace od dvou mezinárodních klasifikátorů uvedených na seznamu FEI. Mezinárodní klasifikaci lze získat na mez.závodech, kde jsou dva klasifikátoři přítomni.
Jezdec s oční  vadou musí být oklasifikován dvěma očními lékaři, kteří jsou současně i  mezinárodně uznanými klasifikátory pro oční vady. U očních vad je rozdělení: B1 - nevidomí, B2 - zbytky zraku, B3 - zbytky zraku. Skupina B3 je v jezdectví neklasifikovatelná a takto postižení lidé se paradrezurních soutěží nemohou účastnit.
Ve všech případech mezinárodní klasifikace musí být oba klasifikátoři každý z jiné země.  Jezdec může startovat ve vyšší klasifikační skupině než určuje jeho klasifikace, ale musí o to požádat prostřednictvím manažera pro paradrezuru ČJF do konce ledna daného roku a každý rok musí žádost opakovat. Toto platí jen při účasti na oficiálních národních a mezinárodních závodech.

Parajezdci mohou používat různé kompenzační pomůcky – ty doporučuje klasifikátor handicapu s ohledem na bezpečnost a možnosti jezdce a schvaluje je technický delegát s ohledem na pohodlí a bezpečnost koně. Kompenzační pomůcky musí mít jezdec zaznamenány ve své  klasifikační kartě vydávané ČJF(od 1.3.2014) Dodržování a správnost použití  kompenzačních pomůcek se velmi přísně kontroluje. Pokud parajezdci startují v soutěži se zdravými jezdci, musí kromě licence ČJF před začátkem soutěží předložit i svoji klasifikační kartu , kde je specifikován jejich handicap a použití kompenzačních pomůcek  - sbor rozhodčích musí použití kompenzačních pomůcek jezdci povolit.

Příklady kompenzačních pomůcek:  poutka na otěžích, poutko u sedla, tušírka – i dvě, speciální úpravy sedla, použití hlasové pomůcky, u očních vad signalizátor písmen, apod.  

V případě aktivního zájmu o paradrezuru je nezbytná konzultace s klasifikátorem a to nejlépe ještě před zahájením jezdeckého výcviku. Klasifikace je doporučená i v případě, že jezdec nebude soutěžit a chce jezdit jen rekreačně. Klasifikátor určí možný dosažitelný stupeň výcviku a může doporučit trenérovi nebo cvičiteli další postup při tréninku, aby nedošlo ke zdravotním potížím jezdce následkem nevhodné zátěže, nebo naopak aby jezdec zbytečně nestagnoval.

Historie paradrezury

Paradrezura začíná psát svou historii až začátkem 70. let minulého století, kde se na území dnešní Anglie a Skandinávie začíná s pořádáním prvních paradrezurních závodů. 

Klíčovým se stává rok 1987, kdy Švédsko poprvé hostí Mistrovství světa – výrazně se od nynějšího lišilo, protože jezdci jezdili na vypůjčených koních. Fungovalo to tak, že se z celé země svezli koně, schopní jezdit para, roztřídili se podle skupin a jezdci si je losovali. Zúčastnili se jezdci z osmi zemí. Zvítězili domácí.

Další mistrovství bylo v Dánsku, ale až v roce 1991, při této příležitosti byl založen Mezinárodní paralympijský jezdecký výbor. O 5 let později, v roce 1996 v Atlantě v USA se poprvé jela paradrezura jako jedna ze soutěží paralympijských her. Jela se taktéž na zapůjčených koních a nejvíce medailí získali australští jezdci.

Za historický mezník lze považovat Paralympiádu v Aténách v Řecku, která se měla také jet na zapůjčených koních, ale v Řecku se jich nenašlo dostatek  (v té době mělo Řecko celkem jen asi 20 drezurních koní). Organizátoři proto nabídli jezdcům, že jim uhradí leteckou dopravu jejich vlastního koně. Od té doby se už všechny paradrezurní soutěže jezdí jen na vlastních koních.

O 10 let později je průlomový mezník, rok 2006, kdy se paradrezura zařadila pod hlavičku Mezinárodní jezdecké federace FEI a stala se tak její osmou disciplinou. FEI se tak stala první mezinárodní jezdeckou federací, která zaštiťovala a řídila jak sport pro zdravé, tak i pro handicapované jezdce.

Paradrezura začala nabírat na popularitě a v roce 2007 se na území Velké Británie konalo již šesté mistrovství světa, kterého se zúčastnilo 150 soutěžících z 36 zemí (25 zemí se zúčastnilo i soutěže družstev).

V roce 2008 byly výraznou událostí Paralympijské hry v Hong Kongu v Pekingu, kde nejvíce medailí získala Velká Británie – celkem 10 medailí a hned za ní Německo se šesti medailemi, třetí byla Jihoafrická Republika, která se radovala ze dvou medailí.

Posledním velkým okamžikem dějin tohoto sportu bylo zařazení paradrezury na seznam Světových jezdeckých her, což se stalo až v roce 2010, kdy byla velká premiéra na WEG v Kentucky v USA.

22.2.2019

Zásady nominace paradrezurních jezdců na zahraniční výjezdy 2019

 

20.5.2018

Přehled českých jezdců

6.8.2016

Od 1.1.2017 dojde k centralizaci IPC klasifikací. Nebude se již nadále klasifikovat na všech mezinárodních soutěžích, ale pouze na vybraných akcích. Seznam těchto CPEDI bude zveřejněn v listopadu letošního roku. Minimálně 3 měsíce před zamýšleným startem je nutné přihlásit se prostřednictvím ČJF ke klasifikaci a dodat všechny potřebné dokumenty včetně lékařské zprávy v angličtině.

Více zde http://inside.fei.org/system/files/FEI%20Classification%20Request%20Form%20for%20FEI%20Para%20equestrian%20Competition.pdf

 

5.1.2016 Sportovně technické podmínky MČR para zde

 

3.12.2015 

Lata Brandis - neobyčejná jezdkyně - paradrezura

Na níže uvedeném odkazu najdete několik slov o neobyčejné jezdkyni Latě Brandis celý článek

_____________________________________________________________________________

25.10.2015

Úspěšné zakončení sezony v italském Arezzo


Ve dnech 22.-25. 10. 2015 hostil jezdecký areál v italském v letošním roce poslední mezinárodní paradrezurní závody. Pro mnohé jezdce to byla poslední letošní příležitost pro získání kvalifikace, jenž by jim umožnila start na paralympijských hrách 2016.

Celý článek najdete ZDE.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

7.10.2015

Mistrovství ČR v paradrezuře

Přinášíme článek paní Heleny Novotné.

Letošní Mistrovství ČR v paradrezůře ve dnech 3. - 4.10. se opravdu vydařilo a bylo ve znamení rekordů. A to bez nadsázky. O skvělé výsledky se postarala Nasťa Vištalová s Lukášem Hnátem. Oba nasadili tak vysokou laťku už první den.

Lukáš měl v Team testu (který se jel v sobotu dopoledne)  70,72% a Nasťa 68,33%. Předstihli svým výkonem dokonce i skvělou německou závodnici Hick Baerbel s 67,89%.

Odpoledne (Individual test) zvýšil laťku Lukáš na 73,91%.  Nasťa získala 68,99%. Hick Baerbel měla 72,71% a Martina Bezinger 69,11%.

Při čtení výsledků paradrezůrní jezdci vedli mezi sebou rozpravu o tom, že vyšší skóre už nelze dosáhnout.  

V neděli Lukáš ještě zvýšil náskok a dokázal v küru získat přes 80%. A tím získal prvenství. Také Nasťa zabodovala a dosáhla 79,4% s kobylkou Dominique, kterou jezdí od května letošního roku.

V paradrezůře se blýská na "lepší časy". Tedy spíše čeští paradrezůrní jezdci šli výkonnostně nahoru. Mnoho jezdců má nové koně, ale i příklad Lukáše a Nasti motivoval ostatní k podání co nejlepších výkonů i za cenu že si sáhnou až na samé dno.

Celé mistrovství se neslo v přátelské atmosféře a také počasí nám přálo. Areál Kinský v Hradišťku byl ideálním místem konání a pořádající  Klub Kvítek v čele s Janou Zenklovou a Klub Rozárka, jehož členky pomáhaly při obsluze obdélníku byly perfektně sehraný tým.

Snad jediná stinná stránka aspoň co mě připadala, byla velmi nízká  účast obecenstva. A že se teď bylo opravdu na co dívat.

Pro příští rok se Mistrovství ČR v paradrezůře bude konat při Mistrovství v drezůře, aby se také širší jezdecké veřejnost mohla seznámit s paradrezůrními jezdci a jejich výkony.

Paradrezůrní závody se konají současně s drezůrními závody už několik roků v Herouticích. Letos prvně byly paradrezůrní závody přičleněny také k šampionátům v Němčicích a ve Zduchovicích. A v půlce září k "Pohodovým" drezůrním závodům 2015 pro "radost" pořádaným manželi Pulpánovými v areálu JŠ EQUUS Kinsky v Hradišťku u Sadské.

Na zdravé jezdce mám možná dost troufalou prosbu. Než se půjdete podívat na samotné závodění paradrezůrních jezdců, udělejte si prosím čas a zajděte se podívat na nasedání těchto jezdců. Budete velmi překvapeni, tím co uvidíte. Mnoho jezdců musí vynaložit velké úsilí, aby se dostali vůbec do sedla a bez pomoci druhých by to nedokázali. Přesto je to od závodění neodradí a vždy podstupují neustálý boj při nasedání se svým handicapem. A na jejich tvářích uvidíte nadšení aby už byli v sedle. A potom když si sednou do sedla, tvář jim prozáří radost a už spěchají na oprácko, aby se s koněm uvolnili a předvedli co nejlepší výkon.

Neposuzujte jejich sed podle měřítek se zdravými jezdci.

Handicapovaným jezdcům jejich handicap neumožňuje sedět podle předpisů. Zaměřte se na jejich souhru s koněm a budete velmi mile překvapeni, jak i jezdci z první skupiny (jezdí pouze v kroku) dokáží mít koně na přilnutí a v pravidelném chodu. Cviky provádí s lehkostí, kterou je jim možno mnohdy závidět. A to nemají cit v nohách a přesto jsou dobří.

Jsou zde jezdci s různými handicapy, ale jedno mají společné. LÁSKU  KE  KONÍM A VŮLI  JÍT  ZA SVÝM CÍLEM.  A to si zaslouží velký obdiv.

_________________________________________________________________________________

4.10.2015

V paradrezurním Mistrovství ČR zvítězil Lukáš Hnát

Mistrovství České republiky v paradrezuře 2015 zahájilo v sobotu 3. října dopoledním Team Testem a odpoledním Individual Testem. V obou případech podal nejlepší výkony Lukáš Hnát. S Mon Aer dosáhl v úvodní úloze na 70,72 %.  Odpoledne se rozhodčím výkon v jejich podání líbil ještě více a obdrželi za něj 73,91 %. Jeho největší soupeřka Anastasja Vištalová s Dominique získala 68,33 % a 68,99 %. Zatímco v prvním případě to bylo druhé nejvyšší hodnocení, odpoledne se před ní známkami dostali zahraniční účastníci – Baerbel Hick s Rigoletto a Martina Bezinger s Fulton´s Point. Mezi úspěšné domácí účastníky se zařadila ještě Kateřina Lesová se Salvátorem 1. Ta obdržela hodnocení 63,19 % a 65,71 %.

V neděli si Lukáš Hnát své prvenství udržel a díky tomu se v neděli 4. října stal v Hradištku u Sadské mistrem České republiky pro rok 2015. Druhá dokončila Anastasja Vištalová před třetí Kateřinou Lesovou.  Lukáš Hnát startoval na mistrovském šampionátu s koněm Mon Aer a zlatou medaili získali za výsledek 74,82 % po třech kolech. Tento jezdec patří do kategorie Ia, stejně jako jeho obhájkyně loňského zlata Anastasja Vištalová. Ta obsadila s koněm Dominique stříbrnou pozici s pěkným hodnocením 72,25 %.  Elitní trio uzavřela Kateřina Lesová a Salvátor 1 s výsledkem 68,27 %. Mistrovskou soutěž dokončilo celkem osm dvojic.

Kompletní výsledky najdete ZDE.

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

22.9.2015

Čeští paradrezuristé závodili na Mistrovství Evropy

Ve dnech 18. – 20. 9.2015 hostilo malebné městečko Deauville Mistrovství Evropy v paradrezuře, kam se tradičně sjela celá špička tohoto sportu.

Nejvíce početným gradem byla III.sk. (20 jezdců), naopak nejméně jich startovalo v gradu II. (10 dvojic). Česká republika měla na tomto kontinentálním šampionátu dva své zástupce. Ve krokové skupině Ia se představila Anastasja Vištalová, která sedlala klisnu Dominique. Klusový grade II. měl také českého zástupce, respektive zástupkyni Kateřinu Lesovou, která v obdélníku předváděla svého valacha Salvátora.

Celý článek najdete ZDE.

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3.7.2015

Paradrezura v německém Linslerhofu

 

Na CPEDI 3* vyrazila i česká paradrezurní reprezentace. Původně měla kromě Anastasji Vištalové reprezentovat i Katka Lessová, která ale bohužel ze zdravotnívh důvodů nemohla odjet.

Anastasja Vištalová se pokusí svou novou klisnou Dominique, kterou má teprve tři týdny, splnit kvalifikaci na ME v paradrezuře. Je zde zatím největší konkurence ze všech mezinárodních závodů, kde zástupci ČR letos startovali - celkem 61 para jezdců z Německa, Ruska, USA, Holandska, Kanady, Singapuru, Francie, Rakouska, Polska, Japonska a ČR. Ve skupině 1a, kde startuje i Nasťa, je 12 startujících, ve skupině 1b je 11, ve II. je 14, ve III. je 15 a ve IV. 9.

 

Starty začínají již v 7.00 a končí v 19.00 hod, potom ještě následují národní úlohy pro drezurní jezdce  SG a Grand Prix, které se jezdí až do 23.00 hodin, takže program je opravdu nabitý.
Na místě je dnes 38 stupňů a slunce praží tak, že je to velice těžko snesitelné jak pro koně, tak pro jezdce. Koně se neustále stříkají a chladí a na schůzce vedoucích ekip bylo rozhodčími povoleno startovat bez saka jen v košilích a to  i s krátkým rukávem. Při dojezdu je jezdcům vždy podávána okamžitě voda na napití a i tak je to pro některé postižené jezdce opravdu velice obtížné.

 

Nasta startuje dnes ve 18.42 v Team testu.

 

Držíme palce.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

21.4.2015

Česká ekipa paradrezury v Itálii

Ve dnech 16-19. 4. 2015 hostila italská Caselle di Sommacampagna mezinárodní závody v drezuře a paradrezuře.

Na startu se sešlo celkem 19 jezdců z Německa, Holandska, Rakouska, Itálie. Švýcarska, Řecka, Brazílie a ČR, kteří startovali dle svého postižení v kategoriích 1a., 1b. ,II., III. a  IV.
Česká republika měla tentokrát  zastoupení v podobě dvou jezdců, neboť ke zkušené reprezentantce Ananstasje Vištalové přibyl teprve 16-letý  Lukáš Hnát, který se mohl zúčastnit díky dotaci z loterií , kterou ČJF pro následující tři roky získala a která je určená právě pro jezdce do 18 let.

Celý článek najdete zde.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

Rozpis na mezinárodní závody Cassele di Sommacampagna (ITA) 16 - 19.4.

Rozpis na mezinárodní závody Mannheim 1.-5.5.

Rozpis na mezinárodní závody CPEDI3* MAGNA RACINO

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Paradrezurní tréninkové soustředění

Drezurní komise ČJF připravila pro všechny zájemce o paradrezuru – jezdce, trenéry, členy podporujícího týmu, rozhodčí, odborníky, laiky Paradrezurní tréninkové soustředění
Místo konání:     Masečín (Štěchovice, Praha-západ) - viz www.gineta.cz/equestrian  (stránky pouze v angličtině)    
Termín:         10.-12.4.2015
Lektor:       Ulf  Wilken (Švédsko)
Kapacita:   2x10 tréninkových lekcí
 – tj. dva dny (sobota, neděle) po deseti tréninkových lekcích

Kompletní informace najdete ZDE.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Kalendář akcí 2015

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Paradrezura v sezoně 2014


Z hlediska sportovního byla největším úspěchem letošní sezony účast Anastasji Vištalové na WEG 2014 v Normandii. Z celkového hlediska nás těší rostoucí zájem ze strany ČJF, Drezurní komise a přímý kontakt s členy Výkonného výboru. V příštím roce se chceme zaměřit na vzdělávání a rozvoj funkcionářů a pořadatelů, nadále se budeme soustředit na rozvoj perspektivních jezdců. Zpracovali jsme a podali projekt na podporu sportovní činnosti v juniorské kategorii.


Velice nás těší kladné hodnocení organizátorů Mistrovství ČR v paradrezuře od zahraničních (německých) jezdců. Intenzivnější kontakt se zahraničními federacemi a jejich paradrezurními jezdci je jednou z priorit v konceptu rozvoje české paradrezury. Jezdecké výkony českých paradrezuristů jsou již delší dobu poměrně stabilní, ale zlepšuje se kvalita koní, které mají někteří jezdci k dispozici. V kategorii nováčků se objevili mladí jezdci, kteří při správném tréninku a vedení mají dobrou perspektivu dosáhnout jezdeckých úspěchů i na mezinárodní úrovni.


Oficialní partneři