Na přelomu prázdninových měsíců přivítalo precizně připravené jihomoravské závodiště Bahňák účastníky letošního MČR spřežení. Pod taktovkou pořadatelského ZH Tlumačov se sem vozatajové vrátili bojovat o mistrovské tituly po dvouleté odmlce a nutno podotknout, že celý areál doznal mnoha vylepšení. Co mohlo pořadatelský tým trochu mrzet byla skutečnost, že z přihlášených 45 kočárů jich nakonec dorazilo o zhruba 10 méně, nicméně jak se později ukázalo, i tento počet stačil k napínavým bojům až do samého konce soutěží.
Protože předpověď počasí hlásala na středu vysoké teploty, většina ze 7-mi účastníků (kvalifikační podmínky splnilo za naší oblast více jezdců, ale z různých důvodů se rozhodli MČR nezúčastnit) naší oblasti vyrážela na cestu dlouhou přes 300km v nočních či brzkých ranních hodinách. Po dopoledním seznámení se s prostředím závodiště velká část naší ekipy zamířila zchladit svá těla do přilehlého přírodního koupaliště. Oficiální program započal ve čtvrtek v poledne kondičními zkouškami. Ty bohužel nedopadly dobře pro jednoho z koní našeho zástupce Z. Jiráska, naštěstí tento jezdec přivezl do Tlumačova koně 3 a jeho další pokračování v soutěži tak nebylo ohroženo. Všichni ostatní koně byli uznáni fit pro další pokračování v soutěžích . Od 15 hodin pak započala první mistrovská soutěž – dvojspřeží pony. Na jejím startu měla naše oblast dvojí zastoupení. Michal kořínek z JK Sobotka si v drezurní zkoušce vedl výborně a obsadil průběžnou 2. příčku. O poznání horší umístění (5. místo) obsadila v drezuře Monika Pospíšilová z JK Boharyně. Nutno ale říci, že bodový rozdíl mezi druhým až sedmým místem byl zhruba čtyřbodový.
Čtvrteční večer patřil poprvé v historii vozatajských šampionátů slavnostnímu nástupu zúčastněných ekip. Ta naše se počtem účastníků i červenou barvou ošacení rozhodně řadila k těm viditelnějším. Skvělou práci nejen při nástupu, ale v rámci celého mistrovství předváděl moderátor Aleš Suchánek. Po ukončení oficiálního zahájení bylo pro účastníky připraveno menší občerstvení spojené s ochutnávkou moravských vín a zároveň byla oficiálně otevřena trať maratonu. Většina ekip, naší nevyjímaje, pak využila kulisy překážek k pořízení foto dokumentace .
V pátek pak absolovovaly drezurní zkoušku zbývající 3 kategorie. V soutěži jednospřeží měla naše obast jediného zástupce -Karla Nývlta reprezentujícího Nývlt driving team .Jeho velmi precizně zajetá úloha bez viditelných chyb mu vynesla průběžnou 3. pozici a jezdec byl s výkonem svého koně spokojen. Dvoučlenné zastoupení naší oblasti bylo k vidění v drezuře párů. Horkým želízkem v ohni byl vítěz letošního CAI Písečné nad Dyjí Vladimír Moudrý z NH Kladruby . Jeho starokladrubští vraníci zaujali svojí kondicí již při kondičních zkouškách a svoji formu potvrdili i v drezurním obdélníku. Jakožto poslední startující jezdec odsunul z průběžného vedení druhého zástupce naší oblasti, Zdeňka Jiráska z JK Robousy. Jeho výkon při drezuře nikterak neovlivnil ani fakt, že do Tlumačova přivezl nového koně, pro kterého to byl teprve třetí životní start. I v soutěži čtyřek měla naše oblast dva zástupce, kteří tvořili 50% startovního pole ( na poslední chvíli se ze soutěže odhlásili J.Juráň a P. Vlašic) . Velmi pěknou drezurní úlohu předvedl se starokladrubskými vrankami Petr Novák a mnozí přihlížející diváci neskrývali rozčarování nad skutečností, že od nejlepšího výkonu ho dělilo 10 bodů. O tolik mu totiž v drezuře unikl po drezuře vedoucí Jiří Nesvašil jr..
Po velmi nadějných výkonech v drezuře čekala na jezdce i jejich koně s sobotu výzva jménem maraton. V letošním roce poprvé stavěl mistrovskou trať zahraniční stavitel – P.Konarski. Ten proslul především velmi težko jezditelným kurzem parkuru v rámci letošního CAI Píšečné, a tak jezdci s napětím očekávali, co si připraví tentokrát. První překvapení přišlo hned po obdržení plánků maratonu – po 4km úseku A
čekal na účastníky mistrovských soutěží úsek B dlouhý 8,5 km. A to je distance, na kterou nejsme v českých reáliích příliš zvyklí. Většina písmen umístěných na celkem 7 překážkách nabízela mnoho variant projetí a velmi záleželo na jednotlivých distancích mezi písmeny. Jako první zástupce naší oblasti odstartovala do maratonu M.Pospíšilová. Poměrně rychlé časy v jednotlivých překážkách byli bohužel zhaceny ne příliš dobře zajetou vodní překážkou č.3 – kolo navíc znamenalo časovou ztrátu zhruba 13 sekund oproti soupeřům a jak se později ukázalo, byl to rozhodující moment v konečném účtování. Třetím nejlepším maratonem se ale tato jezdkyně posunula vzhůru výsledkovou listinou. Druhý náš zástupce v této soutěži, M.Kořínek , měl po druhém místě v drezuře smůlu hned v úvodní překážce, kde byl po neopraveným omylu z maratonu vyloučen. K.Nývlt se svým Uranem letos září v drezuře, ale trošku bojuje v maratonu, v Tlumačově se však s každou přibývající překážkou zlepšoval a v této části soutěže tak obsadil 5. místo. Naděje na udržení medailové pozice po drezuře vzali za své velmi rychle při jízdě Z.Jiráska - opravený omyl hned v první překážce znamenal penalizaci 20 tr.body. Dalo by se říci, že hned maratonová překážka č. 1 znamenala konec medailových nadějí hned pro dva naše zástupce. Jako poslední z párů odstartoval do maratonu V.Moudrý a přestože v této dílčí zkoušce ho předjel J.Nesvačil sen. (útočící na dvacátý titul své kariéry), celkové vedení po dvou dnech udržel. V soutěži čtyřek vlétl do první překážky jako uragán P.Novák a ukořistil zde cenný skalp svých soupeřů, v ostatních však již zvolil pozvolnější tempo, avšak bez větší zaváhání a obsadil v maratonu i celkově po dvou dnech 3. příčku. Nečekaný problém řešil J.Nesvačil jr. , neboť pro zdravotní indispozici jednoho ze svých koní musel pozměnit sestavu do maratonu, ani to mu ale nezabránilo tuto dílčí zkoušku vyhrát. Určité menší problémy se vyskytly u výjezdu ze čtvrté a páté překážky, i tak v boji se svým bratrem Radkem po maratonu vedl o 6 bodů.
Vyhlášení výsledků drezur a maratonu proběhlo za skvělé atmosféry (kterou opět spoludotvářel A.Suchánek) v sobotu večer a celou úroveň večera podtrhl i dresscode většiny zúčastněných, který odpovídal významu akce. Po předání cen pořadatelský tým pod taktovkou M.Žáka připravil pro přítomné občerstvení v podobě soudku pivního moku a opečeného selátka i kýty. Zároveň byl k neoficiální prohlídce otevřen kurz parkuru a tak ti, co disponovali mobily s dobrým displejem se za svitu měsíce vypravili prozkoumat nástrahy trati. Po proslulém kurzu v Písečné se očekával „masakr“, ale bohužel opak se stal pravdou. Proč bohužel – asi jedna z mála skutečností, která vyvolala negativní emoce u jezdců, byla obtížnost postaveného parkuru – většině se zdál moc lehký a tak se uvažovalo, zda tím rozhodujícím faktorem celého kurzu nebude stanovený čas. Vše ale měla ukázat až neděle.
Jako první se do bojů o medaile vydali bojovat jezdci pony. Nejvyrovnanější soutěž v historii mistrovských soutěží pony – tak lze charakterizovat souboj, který se v neděli na Bahňáku odehrával. Po drezuře jasně vedoucí L.Černá totiž zaznamenala v maratonu 20 tr. bodů za opravený omyl a tak jezdce mezi průběžně 1.-5. místem dělil 1 shozený balónek. I přes vyloučení v maratonu se do samostatně hodnoceného parkuru jako první vydal M.Kořínek (9tr. bodů). Z průběžně třetí pozice a faktem, že k jejímu udržení si může dovolit jen jedno shození, nastupovala do parkuru M.Pospíšilová . Čistá jízda v časovém limitu znamenala v daný okamžik jistotu bronzu a určitý tlak na dva poslední jezdce. M.Kadlec si pro udržení stříbra nemohl dovolit ani jedno shození, to ale v závěru parkuru přišlo a na východ Čech v tu chvíli směřovalo stříbro. Doposud vedoucí L.Procházka své nervy na uzdě udržel a s klisnami vlastního chovu si dojel pro zasloužené zlato. Stříbro tak zásluhou M.Pospíšilové putuje do naší oblasti a po dvou zlatech (2022,2023) je to další úspěšný šampionát pro tyto ve startovním poli nejmenší účastníky. Na zlato scházeli méně než 3 body (ty, které obdržela ve vodní překážce).
V singlech jedna chyba na parkuru znamenala pro K.Nývlta celkovou pátou příčku.
Soutěž dvojspřeží nakonec slibovala velmi napínavý boj o zlato, neboť po skvěle odjetém parkuru v podání J.Nesvačila st. si mohl dosud vedoucí V.Moudrý dovolit pro udržení pozice jediný shozený balónek. Ten se poroučel k zemi hned v úvodních metrech parkuru, v jeho dalším pokračování ale žádný další nespadl a tuším že premiérový titul tak zaslouženě putoval do rukou zástupce naší oblasti – NH Kladruby reprezentujícího V.Moudrého. Druhý náš zástupce v této soutěži, Z.Jirásek, po smůle v maratonu obdržel další nečekanou penalizaci i v závěrečné části soutěže. Pro předčasný start do parkuru byl penalizován 10tr. body, čehož vzhledem k čisté jízdě jen s nepatrnou penalizací za čas určitě litoval a celkově tak obsadil trochu smolnou pátou příčku.
V královské disciplíně čtyřek udržel s přehledem bronzovou příčku P.Novák a byla to v daný okamžik již třetí medaile pro naši oblast. Poté, co doposud druhý R.Nesvačil shodil poslední dva balonky kurzu a náskok J.Nesvačila vzrostl na 12 tr. bodů, málokdo pochyboval, že do NH Kladruby poputuje mistrovský titul. Až do branky č. 13 byla jízda J.Nesvačila jr. bezchybná, poté však zaznamenal u tohoto jezdce nevídaných 18 tr. bodů a sen o titulu se rozplynul jak pára nad hrncem. Bezprostředně po dojetí Jiří jen nevěřícně kroutil hlavou, aby pak na stupních vítězů sportovně poblahopřál svému bratrovi ke zlatu, ve které po své jízdě možná ani sám Radek Nesvačil nevěřil.
Sedmičlenná východočeská ekipa si tak přivezla z vozatajského mistrovství v Tlumačově obdivuhodný počet 4 medailí.
Na závěr bych ráda shrnula celé mistrovství poněkud netradičně do kategorií plusů a mínusů (byť je to samozřejmě jen můj subjektivní názor vedoucího ekipy):
Mínusy:
-obtížnost parkuru (nevím, zda by se mnou souhlasil i Jirka Nesvačil)
-poněkud opožděná dodávka pitné vody (pořadatel ale zajistil individuální dovoz všem, kdo ji akutně potřebovali)
- vysoký počet odhlášených spřežení na poslední chvíli
-vykradený kemp v době sobotního vyhlašování výsledků – stálo by za zvážení na tuto dobu zajistit ostrahu
Plusy:
-báječná a přátelská atmosféra během celého mistrovství (podpořená skvělým moderátorem)
-skvěle zajištěné zázemí pro jezdce i koně (čistota po celou dobu závodů, hubení hmyzu vykuřováním…)
-velmi dobře postavená i značená trať maratonu
-napínavé boje až do samého závěru soutěží v duch u fair play
-slavnostní nástup ekip
-kvalitní práce rozhodcovského sboru (kdy se rozhodčí nebáli udělat i někdy nepopulární rozhodnutí)
-poděkování celému organizačnímu týmu (M.Žákovi zvláště) za skvěle odvedenou práci i víru, že nenecháte padnout jediné v současné době fungující moravské závodiště
Za VčO vedoucí ekipy Monika Pospíšilová